Smartfon Pre

Autorski system operacyjny firmy Palm został zastosowany w modelu Pre. Nazywa się on WebOS i zaraz zobaczymy jak spisuje się w praktyce.

Scena pierwsza, ujęcie pierwsze.

WebOS został oparty na Linuksie. Sercem smartfonu jest procesor ARM Cortex A8 o taktowaniu 600 MHz oraz układ graficzny PowerVR SGX. Mamy do dyspozycji 7,5 GB pamięci wewnętrznej. Czemu tak dużo? Bo nie możemy używać kart pamięci. To przykre, ale tyle miejsca musi nam wystarczyć. Dane przenosimy poprzez Bluetooth lub USB. Menu smartfonu jest proste, ale nie toporne, całość jest dobrze zorganizowana i można łatwo się po nim poruszać, a także zmieniać pulpity przesuwając ekran na dwie strony. Na pierwszym mieszczą się wszelkie podstawowe funkcje telefonu, na drugim znajdują się dodatki i aplikacje, z kolei trzeci zajmują funkcje ustawień i łączności. Telefon jest wielozadaniowy, bo możemy otworzyć do 10 aplikacji bez potrzeby zamykania poprzednich i włączania nowych. Aktywne aplikacje wyświetlają się w formie zrzutów ekranowych, które dodatkowo są ruchome. Zamykanie poszczególnych aplikacji odbywa się poprzez przesunięcie ich poza ekran. Niezależnie od ilości otwartych aplikacji, u dołu ekranu ciągle w gotowości są najważniejsze funkcje telefonu w postaci ikon.

Komunikacja.

Numery wybiera się bardzo łatwo zarówno przy użyciu wirtualnej klawiatury oraz wysuwanej, fizycznej. Jakość połączeń jest zadowalająca, jednak brakuje wybierania głosowego. Tekstowo możemy komunikować się przy pomocy SMS-ów, MMS-ów, e-maili oraz komunikatorów. Wszystkie rozmowy są przechowywane w jednym miejscu, co upraszcza obsługę. Odbiór wiadomości ułatwia wyświetlanie jej od razu na ekranie głównym. Z Internetem połączymy się przy pomocy modułu HSDPA oraz Wi-Fi, możemy również wykorzystać telefon jako modem. Szybkość działania, poprawne wyświetlanie stron oraz obsługa przy użyciu gestów to tylko niektóre z wielu zalet przeglądarki opartej o WebKit. Surfowanie po sieci w pozycji horyzontalnej utrudnia nieco brak wirtualnej klawiatury, więc lepiej jest trzymać telefon w tradycyjny sposób. Na razie nie ma jeszcze dobrze zorganizowanej obsługi flash, jednak Adobe już nad tym pracuje.

Reszta.

Z pozostałych funkcji telefonu warto wspomnieć o Synergy. To automatyczna synchronizacja danych, która aktualizuje wszelkie kontakty automatycznie. Dane scalają się praktycznie ze wszystkich źródeł i w prosty sposób pozbędziemy się duplikatów i wszystkie dane znajdą się w jednym miejscu. Dotyczy to także rozmów via SMS i komunikator. Wyróżnić trzeba także opcje biznesowe. Zainstalowano przeglądarki dokumentów pakietu Office oraz PDF, kalendarz i notatnik. Jest tu także moduł GPS pracujący w trybie online. Narzekać można z pełnym rozgrzeszeniem na akumulator urządzenia. Przy średniej rozmowności około godziny, kilku odebranych i wysłanych wiadomości, odrobiny surfowania po sieci i słuchaniu muzyki telefon domagał się ładowania już po dobie. Przy takiej funkcjonalności, aż się prosi o dłuższy czas działania.

Przewiń do góry