SPB Shell

Odkrywanie funkcji nowego telefonu jest zawsze wielką atrakcją. Tyle nowych funkcji, nowy wygląd i nowe możliwości, jednak po kilku dniach użytkowanie urządzenia może nas już tak samo nie cieszyć. Zaczynamy się przyzwyczajać do wyglądu i działania i nie ma czym zaimponować znajomym. Ale czy koniecznie tak być musi? Oczywiście nie, jeśli mamy urządzenie z Symbianem lub Windowsem Mobile i zainstalujemy nakładkę SPB Shell.

Sama aplikacja nie jest zbytnio atrakcyjna, standardowe kilka pulpitów w dwóch trybach, kilkadziesiąt widżetów oraz klasyczny wygląd, ale swój sukces zawdzięcza możliwością tworzenia nowych tematów. Użytkownicy forum dla posiadaczy smartfonów, XDA-Developers, postarali się, abyśmy mogli cieszyć się pulpitem nadchodzącego Windows Phone 7 czy też HTC Sense z możliwością pełnej konfiguracji, a co najważniejsze, poradzi sobie z modyfikacją każdy.

Potrzebny nam będzie smartfon z Windows Mobile w wersji 6.0 lub wyższej oraz odpowiednia ilość miejsca w pamięci urządzenia wymagana do zainstalowania aplikacji i motywów, a także pliki instalacyjne. Paczka zawierająca przydatne pliki łatwo znaleźć w sieci. Pliki instalacyjne CAB bez rozpakowywania wrzucamy na kartę pamięci naszego urządzenia, następnie menedżerem plików odnajdujemy je i najpierw instalujemy aplikację SPB Mobile Shell na pamięci urządzenia, po zakończonej instalacji restartujemy urządzenie. Następnie instalujemy w zależności od upodobania, ekran Sense lub Windows Phone 7 albo dowolny inny w pamięci urządzenia i, po zakończonej instalacji, uruchamiamy urządzenie ponownie.

Podczas instalacji motywu Sesne mamy do wyboru dolny pasek znany z SenseUI, Espresso, czyli nowej nakładki graficznej od urządzeń HTC lub od Omnii. Następnie instalujemy plik Espresso, który jest odpowiedzialny za zmianę belki dolnej na wersję graficzną. Po wszystkim ponownie uruchamiamy urządzenie i, po starcie systemu, ujrzymy zmodyfikowany ekran Sense, wraz z modyfikowalnymi pulpitami.

Jeśli instalujemy temat z Widonows Phone 7, wszystko przebiega analogicznie, poza brakiem konieczności instalowania pliku Espresso. Teraz pozostaje tylko skonfigurować pulpit według własnych upodobań, wybrać miasto do wyświetlania pogody, a także dodać widżety na ekran. Wygląd naszego ekranu głównego zależy tylko od naszej inwencji. Wszelkie modyfikacje przeprowadza się na własną odpowiedzialność. Ryzyko niepowodzenia zakończonego wizytą w serwisie jest minimalne, bo nie ingerujemy w ROM, jednak zaleca się wykonanie kopii bezpieczeństwa, gdyż w skrajnych przypadkach będzie konieczność przywrócenia ustawień fabrycznych.

 

Będziemy potrzebowali paczkę instalacyjną, telefon wyposażony w system operacyjny Symbian S60v5 oraz wolną pamięć potrzebną do instalacji programu. Pobieramy aplikację SPB Mobile Shell i kopiujemy zawartość ropakowanej paczki do urządzenia, a nastepnie instalujemy plik SPB-MobileShell_S60.sis w pamięci naszego smartfonu, później dokonujemy instalacji dowolnego motywu wraz z rozszerzeniem .sis. Po ukończeniu tego procesu uruchamiamy urządzenie ponownie i cieszymy się nowym wyglądem menu.

Przewiń do góry