Zalip CDG561AM

Wymagający użytkownicy z pewnością dostrzegają, że rozwiązania, na których są oparte urządzenia Zalip i MiFi posiadają pewne ograniczenia. Choć mamy mobilny dostęp do Internetu i możliwość wymiany plików w sieci LAN, to w dalszym ciągu jesteśmy ograniczeni liczbą portów w urządzeniu czy liczbą podłączonego sprzętu.

Co w przypadku, gdy jedyną opcją dostępu do Internetu jest GPRS/UMTS, a my chcemy zbudować, w oparciu o to łącze, domową sieć LAN? Rozwiązanie pozornie trudnego problemu jest bardzo proste – to Zalip CDG561AM. Urządzenie jest pełnoprawnym routerem xDSL z wbudowanym modemem komórkowym HSPA, a także zintegrowanym 4 portowym przełącznikiem Fast Ethernet oraz portem Ethernet WAN. Podobnie jak w przypadku CDM530AM zarządzanie urządzeniem odbywa się poprzez interfejs na stronie internetowej albo poprzez kreator. Router z racji stacjonarnego wykorzystania potrzebuje ciągłego zasilania i nie został wyposażony w baterię. Moduł sieci WiFi stanowi układ pracujący w standardzie 802.11b/g/n, co pozwala na bardzo szybkie transfery wewnątrz utworzonej sieci lokalnej na poziomie 40-55 Mbps. W wypadku podłączenia urządzeń poprzez sieć Ethernet szybkość rośnie do 70-80 Mbps. Router posiada wszystkie niezbędne funkcje, jak NAT, DHCP, kontrola dostępu do Internetu, współpraca z sieciami VPN, strefę DMZ czy technologię UPnP. Dzięki mechanizmowi QoS można dostosować priorytety transmisji danych z sieci w zależności od ich rodzaju. Z kolei wbudowany system obsługi SMS pozwala w prosty sposób odbierać i nadawać wiadomości wprost z routera. Również sieć bezprzewodowa posiada wszystkie typowe mechanizmy konfiguracji oraz zabezpieczania od standardowego filtrowania adresów MAC, przez WEP, aż po WPA2-PS czy mechanizm WPS. Integracja modemu HSPA oraz łącza Ethernet WAN umożliwia utworzenie redundantnego łącza. Jest to doskonałe rozwiązanie, szczególnie gdy musimy mieć bez przerwy połączenie z Internetem. Piktogramy urządzenia sprawiają , że urządzenie obsługuje się niezwykle intuicyjnie, sprawnie i prosto. Brakuje do pełni szczęścia tylko portu USB.

Główne zalety.

W ogólności można powiedzieć, że posiadanie zaawansowanego niezależnego urządzenia dostępowego do Internetu rozwiązuje mnóstwo kłopotów z połączeniem do sieci publicznych hot spotów. Jesteśmy uniezależnieni od kabli, centrów handlowych i poszukiwania sieci WiFi i hot spotów. Małe urządzenie z mobilnym Internetem może być nieodzownym przyjacielem wszelkiego typu urządzeń przenośnych, np. smartfonów. Typowe MiFi, pomimo nieco ograniczonych możliwości sieci LAN, spełniają doskonale swoją główną funkcję: dzielą w bardzo prosty sposób łącze internetowe. W Polsce rozwiązania mobilnego dostępu do Internetu i obsługi WiFi zostało praktycznie wdrożone w ciekawy sposób w jednej z lubańskich firm przewozowych. Dostęp do Internetu stał się możliwy na pokładzie autokarów. Jest on bezpłatny i działa na wyznaczonych trasach. Autobusy posiadające dostęp do sieci są oznaczone symbolami. Powoli stajemy się użytkownikami Internetu będącymi stale online.

Przewiń do góry