5 zalet pracy zdalnej – jak zorganizować się, aby z niej skorzystać

Ograniczenia wprowadzone w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa SARS–CoV-2 zachęciły wielu pracodawców do przejścia w tryb pracy zdalnej. Chociaż niektóre firmy już wcześniej zezwoliły na tego rodzaju pracę swoim pracownikom, większość z nich po raz pierwszy miała do czynienia z tego rodzaju formą zatrudnienia próbując pracy zdalnej właśnie w okresie pandemii. Biorąc pod uwagę nadzwyczajną sytuację odosobnienia, wielu pracowników zostało zmuszonych do wykonywania swoich obowiązków zawodowych w domu bez większego przygotowania. W rezultacie dla niektórych doznanie to nie należało do najprzyjemniejszych. Taki rodzaj pracy może nieść jednak ze sobą wiele korzyści.

W tym artykule przyjrzymy się najciekawszym zaletom pracy zdalnej i tym, jak zorganizować się, aby z tych zalet skorzystać w pełni.

  1. Pozwala na kompromisy rodzinne
    Praca zdalna, kiedy daje telepracownikom możliwość zorganizowania dnia pracy według własnych zasad, pozwala stworzyć lepszą równowagę między obowiązkami zawodowymi a rodziną.
    Jedną z zalet elastyczności, jaką daje telepraca, jest na przykład rozpoczęcie i zakończenie dnia pracy w najwygodniejszym dla pracownika momencie. Jest to bezcenne w momencie kiedy chcesz kształtować harmonogramy pracy zgodnie z Twoimi osobistymi wymaganiami.
    Zabierając dzieci do szkoły, na wizytę u lekarza lub na dodatkowe lekcje języka obcego online, wszystko może stać się naprawdę dużo łatwiejsze kiedy będziesz pracować z domu. Chociaż nie wszystkie firmy, branża lub rodzaj zatrudnienia pozwalają na tę autonomię telepracownikowi. Jednak przepisy regulujące prawa pracownicze również starają się nadrobić zaległości w tym kierunku w celu ułatwienia pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego.
  2.  Zmniejsz stres związany z dojazdami
    Czas zainwestowany na dojazdy i związany z tym stres spowodowany różnymi sytuacjami drogowymi jest jedną z przyczyn większego zmęczenia pracowników. W zależności od dystansu dzielącego twoje miejsce zamieszkania a miejscem pracy, ten manewr zwykle oznacza spędzanie wielu godzin w ciągu dnia między dojazdem do pracy i późniejszym powrotem i co za tym idzie ze stresem związanym z różnymi zdarzeniami drogowymi lub po prostu utknięciem w korku albo koniecznością wsiadania do zatłoczonego autobusu lub pociągu itp.
    Pracownik, który spędza dwie godziny dziennie w drodze do i z pracy, w ciągu miesiąca spędzi 40 godzin w ruchu ulicznym lub w środkach transport publicznego. Pomyśl o wszystkim, co możesz zyskać, oszczędzając czas na tych przejazdach! Dzięki temu, że nie musisz dojeżdżać do pracy możesz przygotować zdrowsze śniadanie, na które zwykle brakowało ci czasu, możesz zaplanować poranny jogging lub po prostu przeczytać książkę. Zaoszczędzony czas na powrotach z pracy przez zakorkowane miasto możesz wykorzystać na spędzenie wieczoru z rodziną…
    W tym sensie jedną z wielkich zalet pracy zdalnej, oprócz możliwości poświęcenia większej ilości czasu na inne czynności, jest zmniejszenie stresu, co bez wątpienia poprawi nam nastrój i jest korzystne dla zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. W rzeczywistości istnieją badania, które wskazują związek pomiędzy stresem psychicznym a wyższym poziomem cholesterolu we krwi.
  3. Oszczędzaj pieniądze
    Jeśli zacząłeś od jakiegoś czasu pracować zdalnie, pewnie zdajesz sobie sprawę z oszczędności, jakie taka forma zatrudnia ze sobą niesie. Przede wszystkim nie musisz już wydawać pieniędzy na bilety miesięczne ani na paliwo do samochodu. Jednak na dłuższą metę telepraca oferuje jeszcze więcej możliwości oszczędzania np.: utrzymanie i amortyzacja samochodu, abonament na parking, czy obiady poza domem.
    To tylko kilka przykładów wydatków, które możesz zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować pracując zdalnie.
  4. Zwiększ produktywność
    Ta korzyść płynąca z wykonywania pracy zdalnej na pierwszy rzut oka może wydawać się bardziej pożytkiem dla firmy, która będzie miała bardziej wydajnych pracowników. Jest to jednak również korzyść dla telepracownika. Powody są związane z wyżej wymienionymi zaletami i poziomem dobrostanu, jaki oferuje ta sytuacja zawodowa.
    Brak konieczności dojeżdżania do pracy, elastyczność w godzeniu pracy zawodowej z życiem osobistym, oszczędności i redukcja stresu to tylko niektóre czynniki, mające pozytywny wpływ na Twoją produktywność.
  5. Daje możliwość optymalizacji środowiska pracy
    Pracownicy, którzy wybierają pracę zdalną kosztem tej stacjonarnej mają ogromną zaletę, która jest trudna do uzyskania chociażby dla urzędnika pracującego w biurze. A mianowicie mówimy o dostosowywaniu środowiska pracy. Wiele firm posiada niefunkcjonalne biurka, niewygodne krzesła, nieodpowiednie oświetlenie, standardowe komputery, które dla niektórych osób nie są praktyczne i z czasem mogą stać się główną przyczyną dyskomfortu fizycznego, takiego jak zmęczenie oczu, ból pleców czy napięcie mięśni.
    W swoim domu, bez konieczności tworzenia niestandardowego biura, możesz stworzyć o wiele wygodniejsze środowisko pracy chociażby za pomocą ergonomicznego krzesła i stołu, które sam sobie wybrałeś. Możesz nawet uatrakcyjnić miejsce pracy w domu, dodając kilka roślin, umieszczając stół techniczny w pobliżu okna i pozostawiając kilka elastycznych taśm przydatnych do rozciągania podczas przerw.

To na pewno tylko niektóre z zalet wykonywania pracy z własnego domu czy mieszkania. Ponadto musi być jasne, że wiele osób zostało zmuszonych do pracy w domu z dnia na dzień z powodu pandemii i prawdopodobnie widzi wiele niedogodności związanych z taką formą wykonywania czynności zawodowych.

W rzeczywistości ograniczenia w życiu społecznym i rodzinnym w ciągu ostatniego roku, w połączeniu z niewystarczającym przygotowaniem do nowego środowiska pracy, przełożyły się na trudności z koncentracją u wielu pracowników.
A jeśli u Ciebie praca zdalna również miała nienajlepszy początek, to poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej pracować nie wychodząc z domu.
Praca zdalna ma wiele zalet, kiedy staje się wyborem. Jeśli jednak dla Ciebie jest to sytuacja podyktowana potrzebami pracodawcy lub chwilowa zmiana, możesz wprowadzić w życie pewne działania, aby czerpać jeszcze większe korzyści z tej sytuacji. Proponujemy kilka drobnych wskazówek, które poprawią Twoje samopoczucie z wykonywania obowiązków zawodowych z domu:

  • Zwiększ jasność otaczającego cię środowiska
    Ustaw biurko w pobliżu okna. Jeśli naturalne światło w domu jest niewystarczające, użyj lustra, aby odbijało światło dzięki czemu uzyskasz lepsze oświetlenie i zdecydowanie jaśniejsze pomieszczenia.
  • Redukuj źródła hałasu
    Jeśli możesz i lubisz słuchać muzyki podczas pracy, może to być najłatwiejszy sposób na zmniejszenie emisji hałasu pochodzącego z zewnątrz. Najlepiej będzie jeśli założysz słuchawki. W przeciwnym razie znajdź najcichszą część domu i użyj dywanów, zasłon i zamknij drzwi do pokoju, aby ograniczyć hałas dochodzący z zewnątrz lub emitowany przez pozostałych domowników.
  • Pilnuj porządku
    Zadbaj o porządek w swoim dom zwłaszcza teraz, gdy pracujesz z domu. Postaraj się szczególnie zadbać o obszar lub pomieszczenie, w którym pracujesz. Zorganizowane środowisko pracy jest bardziej relaksujące i pomaga zachować koncentrację.
  • Pozostań aktywny
    Telepraca ułatwia życie, ponieważ pozwala zaoszczędzić nam czasu na dojazdach, jednak może promować pewną skłonność do siedzącego trybu życia. Pozostanie aktywnym jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek indziej. Nie tylko jest to kluczem do dbania o zdrowie, ale jest również niezbędne, aby oczyścić umysł i poprawić produktywność.
  • Zadbaj o relacje społeczne
    To, co jest naturalne podczas pracy w biurze, może okazać się bardziej skomplikowane w przypadku pracy zdalnej, a zwłaszcza w okresie trwającej pandemii. Staraj się utrzymywać relacje z przyjaciółmi i rodziną, nawet jeśli pozostają chwilowo w świecie wirtualnym.
    Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się przydatne i że skorzystasz z zalet pracy zdalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *