Zakupoholizm

Bardzo często słyszymy o różnego rodzaju uzależnieniach i problemach emocjonalnych. Do tej grupy zalicza się również problem nazywany zakupoholizmem. Chociaż może nam się wydawać, że tego rodzaju pojęcia nie są żadnym problemem, to jednak dla osób uzależnionych od robienia zakupów mogą stać się przyczyną poważnych problemów zarówno emocjonalnych, jak i ekonomicznych. W końcu niemożność powstrzymania się od ciągłych zakupów może stać się przyczyną poważnego zadłużenia i kolejnych frustracji.

Na czym polega zakupoholizm

Chociaż problem ten nie jest uznawany za zaburzenie psychiczne, to jednak można go śmiało zaklasyfikować jako uzależnienie. Osoby cierpiące na to schorzenie odczuwają niepohamowaną potrzebę kupowania czasem nawet bardzo podobnych rzeczy. W ten sposób mogą sobie rekompensować niepowodzenia towarzyskie czy też zawodowe. Celem zakupu nie jest wprawienie się w lepszy nastrój ale kupowanie samo w sobie, więc taka osoba od razu planuje kolejny cel zakupowy i dąży do jego realizacji. Zdarza się, że osoba z takim problemem kupuje sobie po prostu kolejną parę butów, bez względu na to czy są jej potrzebne i czy kiedyś je założy.
Z racji tego, że jest to rodzaj uzależnienia to można go oczywiście leczyć. Podstawa jest terapia, która pozwoli opanować takiej osobie chęć ciągłego kupowania. W trakcie takiego leczenia ważną rolę odgrywa również środowisko osoby uzależnionej. Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół na pewno pozwolą opanować niepokojące zachowania osobie uzależnionej.

Czym może grozić zakupoholizm

Chociaż na samym początku to uzależnienie może się wydawać dosyć niewinne, to jednak z czasem może mieć poważne konsekwencje. To nie tylko kolejne problemy emocjonalne spowodowane nie radzeniem sobie z życiem codziennym, ale przede wszystkim możliwość zaciągnięcia długów, za które czasem odpowiadają również najbliżsi osoby uzależnionej. Dodatkowo niszczy ono relacje z przyjaciółmi i rodziną. Z tego też powodu tak ważna jest szybko postawiona diagnoza oraz udzielenie osobie chorej odpowiedniej pomocy. Pomoże to uniknąć przykrych konsekwencji i rozpadu więzi.
Jak widać każde uzależnienie może nieść za sobą poważne konsekwencje. Nawet jeśli na początku objawy mogą się wydawać całkiem niewinne i przez to są często lekceważone. Jeśli problem zostanie w porę zauważony, to na pewno uda się unikać konsekwencji i rozpocząć odpowiednią terapię. W końcu to podstawa skutecznego leczenia, które pozwoli opanować i zwalczyć rozwijający się problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *