Wzrost efektywności zespołu
Realizowane konsekwentnie budowanie efektywnego zespołu dla Twojego biznesu napotyka szereg utrudnień oraz wyzwań. Warto określić czym jest efektywny zespół oraz jak rozumieć efektywność. Ta wiedza pozwoli lepiej realizować kluczowe cele prowadzonej w firmie polityki personalnej.
Pojęcie efektywnego zespołu i efektywności
Z efektywnym zespołem możemy mieć do czynienia wówczas, gdy struktura grupy, jej liderzy oraz stosowane metody działania są odpowiednio dopasowane do oczekiwanych rezultatów. Ważne jest świadome zaangażowanie członków grupy w realizację celów całego zespołu. W efektywnym zespole panuje przekonanie, że wykonywane zadanie jest ważne zarówno dla członków zespołu, jak i dla całej firmy. Realizując swoje cele firma chce ponieść jak najmniejsze koszty przy zachowaniu najwyższej jakości. Efektywność oznacza zatem dążenie do jak najmniejszego wykorzystania zasobów i uzyskania przy tym jak najlepszego efektu.
Analiza zespołu a wzrost efektywności
Analiza zespołu i identyfikacja czynników sprzyjających jego rozwojowi oraz ograniczających efektywność ma istotne znaczenie diagnostyczne. W toku każdej pracy można wyróżnić różne bariery, utrudniające wykonywanie poszczególnych zadań, np. częste spotkania. Poprawie efektywności służy skoncentrowanie na niwelowaniu czynników dekoncentrujących i uniemożliwiających wydajną pracę. Wzrost efektywności zespołu osiąga się również dzięki skupieniu w czasie pracy na najważniejszych zadaniach. Osiąganiu rezultatów w optymalnej perspektywie czasowej sprzyja identyfikacja indywidualnych oraz zespołowych zachowań, które wpływają na jego efektywność. Zaobserwowanie mocnych stron oraz braków w zespole zwiększa świadomość i pozwala zaplanować poprawę efektywności w realizowaniu określonych zadań.
Czynniki zwiększające efektywność zespołu
Budowanie efektywnego zespołu dla Twojego biznesu wymaga dbałości m.in. o przyjazną atmosferę w pracy, otwartości na dyskusje dotyczące zadań grupy oraz realnego wpływu pracowników na rozwój firmy. W efektywnym zespole zadania i cele są dobrze rozumiane i akceptowane przez wszystkich członków, obowiązuje konstruktywna krytyka, a lider nie dominuje nad zespołem. Duże znaczenie ma maksymalne wykorzystanie potencjału pracowników oraz skuteczne rozwiązywanie problemów. Zadowolenie jednostek zwiększa ich efektywność. Służy temu również zapewnienie równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym. Takie podejście sprzyja wzmacnianiu poczucia odpowiedzialność osób uczestniczących w zespole za stawiane cele.