Kim jest informatyk.

Współcześnie jednym z bardziej popularnych kierunków studiów, po którym absolwenci spodziewają się całkiem sporych zarobków jest oczywiście informatyka. Warto jednak wiedzieć, że na rynku pracy informatyk informatykowi nie jest równy. W końcu ta dziedzina cały czas się rozwija. A absolwenci informatyki mogą zajmować się naprawdę wieloma zawodami. Chociaż przeważnie kojarzy nam się, że informatyk pracuje w szkole lub biurze, gdzie zajmuje się adekwatnie do stanowiska albo nauczaniem.i konserwacja się i komputerowej, albo jest właśnie specem od sprzętu biurowego i wprowadza ciekawe innowacje, to niestety taka funkcję sprawuje niewielki odsetek absolwentów tego kierunku. Co w takim razie robi większość informatyków we współczesnym świecie?

Programista czyli idealny zawód dla informatyka

Większość absolwentów tego właśnie kierunku najczęściej decyduje się właśnie na te ścieżkę kariery. W zależności od języka programowania a także dziedziny w której działa programista jego zarobki mogą być naprawdę różne. Przeważnie jednak są to całkiem spore kwoty, które satysfakcjonują młodych ludzi. Dlatego też zawód ten cieszy się taką popularnością. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że programista może zostać nie tylko absolwent informatyki ale również osoba, która skończyła odpowiednie kursy, chociaż jej wiedza jest wówczas często dosyć okrojona. Również studiując inne kierunki inżynierskie możesz mieć styczność z programowaniem, które z czasem przekujesz na swój sposób na życie. Jedno jest pewne, programowanie cały czas się rozwija i trzeba jednak cały czas się dokształcać. Warto również korzystać z doświadczenia kolegów po fachu i uczestniczyć w licznych konferencjach.

Ze względu na te różnorodność warto również wiedzieć, że względu na różnorodność języków programowania a także tego, że programista może zajmować się różnymi aspektami tego zawodu, jak tworzenie stron internetowych, sklepów internetowych czy też aplikacji mobilnych sprawia, że programiści często są zatrudniani w danej firmie na podstawie umowy zlecenia że względu na prowadzenie własnej działalności. Warto jednak pamiętać, że taki programista musi mieć szeroki zakres prowadzonych prac, w końcu jego oferta musi być na tyle interesująca i szeroka, żeby ściągnąć odpowiednia ilość klientów i moc w ten sposób spokojnie prowadzić własną działalność gospodarczą. Nie jest to jednak jedyna forma zatrudnienia dla programistów. Większość z nich pracuje jednak na umowę o pracę specjalizując się w swojej wąskiej dziedzinie. Nie znaczy to jednak, że programiści zatrudnieni w ten sposób nie pracują również w oparciu o wiedzę z innych dziedzin bardzo często, żeby całość projektu sprawnie działała muszą również doskonale orientować się w pracy innych programistów ze swojego zespołu.
Jak widać praca informatyka ma nie jedno oblicze, dlatego warto się nią zainteresować. W końcu zawód o tak szerokich możliwościach może się okazać również doskonałym sposobem na życie także dla nas. Warto to sprawdzić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *