Czym zajmuje się edytor

Czasami wydaje nam się, że tekst, który czytamy w internecie powinien zostać dokładnie poprawiony. W przypadku tekstów książek i ważniejszych dokumentów nie mamy już tego rodzaju wrażenia. Jednak skąd to się bierze? Otóż tekst zamieszczony w internecie bardzo często umieszczany jest na potrzeby chwili i do tego bardzo spontanicznie. Zupełnie inaczej jest na przykład z tekstem książki. Co prawda zdarza się czasem, że znajdziemy jeszcze jakiś drobny błąd. Jednak tekst ten jest znacznie lepiej przygotowany dla czytelnika. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Mianowicie książka przed wydaniem czyli zanim trafi do czytelnika musi zostać poddana korekcie edytorskiej. Wykonuje ja albo osobny edytor albo też redaktor. Redaktor tekstu dokładnie sprawdza tekst pod względem nie tylko błędów ale również spójności i konsekwencji wprowadzanych pojęć zaznaczając ewentualne błędy za pomocą odpowiednich znaków edytorskich. Następnie taka korekta jest przedstawiana autorowi albo tłumaczowi tekstu do konsultacji. W końcu takie z pozoru błędne sformułowania mogą okazać się celowym zabiegiem autora tekstu.

Jeśli czasem zwracasz uwagę na informacje zawarte na okładce czytanej książki czy też na stronie tytułowej, to na pewno rzuca ci się w oczy ilość nazwisk związanych z przygotowaniem tego tekstu. Czasem wydaje się ich całkiem sporo, jednak taka ilość osób pracujących przy wydaniu jednego tekstu bardzo często jest konieczna. W końcu redakcja tekstu to naprawdę żmudna i ciężka praca. Dzięki temu jednak książka w idealnym stanie trafia do swoich czytelników, żeby zachwycać treścią i lekkością. To wbrew pozorom bardzo żmudna praca.
Pamiętajmy również, że redakcja tekstu to normalna usługa, która jest wykonywana na zlecenie wydawnictwa albo i w samym wydawnictwie przez szereg specjalistów z tego zakresu. Zdarza się jednak, że ze względu na natłok pracy tego typu pracę na zlecenie wykonują studenci lub osoby związane z wykonywaniem korekt tekstów. Są osoby, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonują również tego rodzaju prace. Są również firmy poszukujące właśnie tego rodzaju specjalistów, którzy wykonają odpowiednia ilość zadań w określonym czasie. Wbrew pozoRom tego rodzaju usługi są bardzo popularne.

Jeśli więc zastanawiacie się ile pracy kosztuje przygotowanie jednaj książki, to odpowiedź jest prosta. Chociaż najwięcej czasu spędza nad nią autor, to również wiele wysiłku wkładają w nią również pracownicy wydawnictwa, w którym zostanie ona wydana. W końcu trzeba wyłapać wszystkie chochliki i nieścisłości a następnie skonfrontować je z zamysłem pisarza, żeby nie wyeliminować z tekstu zabiegów, które zostały tam zastosowane celowo. To wbrew pozorom bardzo ciężka i wymagająca praca, która może wykonywać tylko osoba o odpowiedniej wiedzy. W końcu w świecie literatury bardzo często znaczenia mają konteksty i prawidłowe zrozumienie treści. Bez tego nikt nie jest w stanie prawidłowo przeprowadzić prac redakcyjnych, żeby zachować znaczenie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *