Jak pogodzić pracę magazynowe i logistyczne

Każda firma, która na swoim utrzymaniu ma magazyn i prowadzi wysyłkę, szczególnie wielkogabarytową bardzo często boryka się z problemami związanymi z pracą magazynu i działaniem logistyki. Płynny przepływ informacji jak i materiału jest na tym etapie wyjątkowo ważny. Z tego też powodu wiele tego typu przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie systemu typu ERP. Dzięki takiemu rozwiązaniu komunikacja dotycząca wydawanego z magazynu materiału jest znacznie łatwiejsza i szczegółowo udokumentowana. Dzięki temu z kolei logistyka może płynnie planować transport nawet całkiem sporej ilości towaru za pomocą odpowiednich programów. Dzięki temu również forma może osiągnąć znacznie lepsze wyniki, a tym samym również zysk. Dzisiaj przybliżymy sobie korzyści płynące z wdrożenia tego typu systemu i jego wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Sposób na zarządzanie zasobami magazynowymi i wysyłką

Chociaż na rynku pojawia się już całkiem sporo systemów pozwalających na gospodarowanie zasobami magazynowymi, to jednak jednym z najpopularniejszych nadal pozostaje system typu ERP. Pozwala on nie tylko na kontrolę ilości materiału ale również odpowiednie nim zarządzanie. Ma ono miejsce już na magazynie firmy, ponieważ odpowiednio wdrożony system pozwala usystematyzować rozkład materiału. Warto zwrócić uwagę na gabaryty materiału dostępnego na twoim magazynie, ponieważ jego rozmieszczenie może wymagać od pracowników umieszczenia produktów na regałach albo też w odpowiednich sektorach przestrzeni magazynowej. To stanowczo ułatwia rozporządzanie dostępnym materiałem a także sprawdzanie jego rzeczywistej ilości, chociaż dzięki doskonałej dokumentacji tworzonej przez program jest praktycznie zawsze zgodny z informacjami z systemu. To doskonały sposób kontrolowania twojego magazynu. Warto również zwrócić uwagę na przepływ informacji i tworzenie dokumentów. Dzięki systemowi typu ERP możesz dokładnie widzieć kiedy został wygenerowany dokument wydania towaru z magazynu i jest on podstawą dla działu logistyki do dalszej pracy. Dzięki temu ilość wydawanego towaru, jego waga i objętość jest informacja dostępna na wyciągnięcie ręki. To znacząco ułatwia pracę twoim logistyków, którzy mogą dzięki temu zaplanować kolejny transport na najbardziej opłacalnej trasie. W ten sposób minimalizuje aż ewentualne straty i na bieżąco kontrolujesz stan magazynu. To doskonały sposób na prowadzenie wysyłki, czy to drobnicowej czy też całkiem poważnych transportów.

Jak widać wprowadzenie do pracy systemu typu ERP niesie za sobą wiele korzyści związanych z pracą na linii magazynowo- logistycznej. Dzięki pełnej i dokładnej dokumentacji możesz z łatwością kontrolować ilość materiału wychodzącego z magazynu i porównywać go z transportem do konkretnego odbiorcy. To znacząco ułatwia również pracę twoim pracownikom. W końcu mają pełną kontrolę nad bieżąca obsługa towaru a jeśli w systemie pojawia się jakiś błąd należy go w pierwszej kolejności skorygować a następnie dopiero zamykać sprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *