W jakich wielkościach występują płyty meblowe?
Płyta meblowa to niezwykle popularny materiał stosowany w meblarstwie i w domowych warunkach. Dostępny jest on w różnych kolorach i rodzajach. Profesjonalne sklepy i markety budowlane i meblarskie są w stanie wypiłować każdą płytę meblową pod indywidualny wymiar. Wystarczy podać pożądane wymiary, aby w ustalonym terminie odebrać gotową płytę.
Szukając odpowiednich płyt, warto wybrać płyty meblowe w naprawdę wysokiej jakości, a poświęcając na wybór trochę więcej czasu, można zdobyć je w całkiem przystępnej i przyjaznej cenie.
Najbardziej popularnym kolorem płyty meblowej wydaje się biały. Jednak jest to mylne wrażenie, ponieważ nie jest to jedyny rodzaj płyty meblowej, jaki sklepy posiadają w swoim asortymencie. Poza tak standardową formą płyty meblowej, dostępne są również płyty wiórowe melaminowane oraz płyty stolarskie.
Płyta wiórowa melaminowana i płyta MDF niby oficjalnie nie zaliczają się do płyt meblowych. Ich końce nie są bowiem jeszcze w pełni wykończone. Jednak można je śmiało zamawiać jako płyty meblowe i w ten właśnie sposób wykorzystywać. Wystarczy w procesie zamawiania jako wykończenie krawędzi wybrać taśmę ABS.
Oprócz licznych kolorów, istnieje również kilka warstw wierzchnich, które mają fakturę drewna, mogą to być zarówno melaminy jak i okleiny drewniane. Dzięki tak szerokiej gamie z pewnością każdy znajdzie taką płytę meblową, jaka akurat będzie mu potrzebna do danej zabudowy, mebla czy innego projektu.
Płyty meblowe różnią się także grubością. Dlaczego? Ponieważ przykładowo wstawienie kołka będzie znacznie łatwiejsze w grubszej płycie niż w cienkiej. To samo dotyczy pracy z wkrętami w płytach. Do wyboru jest co najmniej pięć rozmiarów grubości: 10, 18 19 to najcieńsze płyty. Następnie są grubości 26 i 28 milimetrów, a na koniec nawet 40 milimetrów.
Na rynku dostępne są także płyty meblowe w różnych kształtach, między innymi: rectangle, prostokąt z zaokrąglonymi narożnikami, prostokąt z fazowanymi krawędziami, prostokąt z fazowaną krawędzią, koło, trójkąt, połowa okręgu, równoległobok, prostokąt (piłowany), trójkąt prostokątny, trójkąt symetryczny, trapez, kwadrat.
Dzięki tym wszystkim kształtom właściwie zawsze można zamówić taki, który idealnie pasować będzie do danego projektu. A to pozwoli zaoszczędzić zarówno sporo czasu, nerwów, jak i energii.