Opinie klientów – jak można je spranie wykorzystać?

We współczesnym świecie niemałą rolę odgrywa marketing. Nie chodzi wyłącznie tylko o samą reklamę, bo klient wyczuwa fałsz na kilometr. Często konsumenci nie chcąc wydawać swoich pieniędzy w ciemno, sugerują się opiniami innych. Trudno się zatem dziwi, że sporo sklepów wykorzystuje ten aspekt i dąży do pozyskania opinii klientów. Potencjał tego rodzaju działań jest nieoceniony, a kilka przychylnych recenzji jest w stanie wydźwignąć sprzedaż na wyższy poziom. Jeżeli zatem to tak istotna kwestia to, jak wykorzystać opinie klientów, aby przełożyło się to na sukces sprzedażowy? O tym właśnie opowiemy w niniejszym wpisie.

Czemu opinie klientów są tak istotne?

To oczywiste, że poszukujemy potwierdzenia swoich wyborów. Stąd też patrzymy na opinie konsumentów, którzy już dokonali wyboru. Dzięki takim sugestiom znacznie łatwiej jest bowiem podjąć decyzję. Można więc pokusić się o tezę, iż tego typu informacje o naszej firmie czy też produkcie odgrywają niezwykle istotną rolę pod względem kształtowania relacji, kreowania wizerunku i wykorzystywane są też jako mechanizm psychologiczny w sprzedaży.

Znaczenie opinii na wielu płaszczyznach

Promowanie opinii dotychczasowych klientów i zachęcanie do dzielenia się nią kolejnych musi stać się istotnym elementem komunikacyjnych działań naszej firmy. W tym przypadku drugorzędną rolę powinien odgrywać wydźwięki tych komentarzy. Już sam fakt dzielenia się opiniami może stać się motorem napędowym rozwijającym nasz biznes. Warto tutaj podkreślić fakt, że opinie klientów mogą być dla nas korzystne na kilku poziomach. To bowiem nie tylko możliwość zwiększenia sprzedaży, ale również poprawienie pozycji w wyszukiwarkach i rozwój marketingu treści.

Oszustwo nie popłaca

Jak już wiemy rola opinii konsumenckich, jest nieoceniona, co może przyczyniać się do ulegania pokusie samodzielnego tworzenia takich opinii. Z całą pewnością nie jest to krok godny polecenia. Nie tylko chodzi o kwestie moralne, ale dana opinia musi być zgodna z jakością usług. Jeśli więc klient skusi się taką opinią, a fakty będą przemawiać przeciwko nam, to bardzo łatwo jest w ten sposób wygenerować negatywną opinię. Znaczna ilość powstałych w taki sposób opinii jest w stanie nam mocno zaszkodzić.

Słowem podsumowania

Warto sobie uzmysłowić, że znacznie większą wagę od naszych działań marketingowych jest to, co nasi klienci mówią o naszej firmie. Sprawnie wykorzystując opinie klientów przy realizowanych praktykach promocyjnych, jest o wiele łatwiej budować zaufanie dla marki. Zdanie konsumentów ma również silne oddziaływanie na przyszłe decyzje zakupowe innych klientów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *