Co jest lepsze dla urządzeń audio: bluetooth czy wifi?

W X wieku naszej ery Harald „Bluetooth” Gormsson osiągnął swój rozkwit, jednocząc Danię i Norwegię. Jednak już po latach król skandynawski został uzurpowany, tracąc tron na rzecz własnego syna. Szybko do przodu o tysiąclecie, a inny Bluetooth zjednoczył branżę telefoniczną i komputerową. Ta dobrze znana technologia odegrała znaczącą rolę w społeczeństwie, ale podobnie jak jej imiennik wierzymy, że jej czas na tronie jest ograniczony.

Bezprzewodowy dźwięk — podstawy

Jeśli chodzi o słuchanie muzyki, coraz więcej konsumentów przechodzi na dźwięk bezprzewodowy. Czemu? To proste — wygoda.

Wchodzisz do domu lub na jacht i chcesz słuchać muzyki prosto z telefonu. Przyzwyczailiśmy się oczekiwać tego luksusu — minęły czasy siadania i naciskania przycisków na stereo!

Rynek dźwięku bezprzewodowego oferuje dwie główne opcje słuchania: Bluetooth lub Wi-Fi. Mamy nadzieję, że w tym miejscu przyjrzymy się szczegółowo tym dwóm opcjom i udzielimy porad dotyczących najlepszego wyboru w przyszłości.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Bluetooth

Jeśli nie ukrywałeś się pod kamieniem przez ostatnie 20 lat, będziesz wiedział, czym jest Bluetooth.

Po raz pierwszy doszedł do chwały na początku 2000 roku, Bluetooth był podstawą biznes -menów – pamiętasz, tych facetów w garniturach, którzy biegają dookoła, wyglądając, jakby rozmawiali ze sobą? Tak, to był Bluetooth.

Chociaż Bluetooth został pierwotnie stworzony jako sposób przesyłania głosu poprzez połączenie słuchawek z głośnikami, ostatecznie przeniósł się również do muzyki. W dzisiejszych czasach urządzenia Bluetooth są prawie wszechobecne, taki był rozwój technologii.

Wchodząc w sedno, Bluetooth działa, przesyłając dane za pomocą fal radiowych. Zasadniczo oznacza to pobranie pliku z telefonu lub urządzenia, skompresowanie go, a następnie przesłanie go do głośnika przez wąską przepustowość. Chociaż to sprawia, że transmisja danych jest szybka i prosta, jest to również pięta achillesowa Bluetooth – jak wkrótce się przekonasz.

Wi-Fi jako nadajnik audio

Nasza druga opcja, jeśli chodzi o bezprzewodowy dźwięk, Wi-Fi, jest łatwa i prosta do wyjaśnienia.

Wszystko, co się dzieje, to to, że twoje głośniki (lub dowolne urządzenie, z którego będzie dochodził dźwięk) uzyskują dostęp do dźwięku, który chcesz odtwarzać, bezpośrednio z Internetu lub komputera podłączonego do sieci Wi-Fi. Dekodery cyfrowe w głośnikach będą identyczne z tymi, które wysyłają dźwięk, co oznacza, że dźwięk rozchodzi się bez kompresji.

Rezultatem tego jest tak zwany „kodek bezstratny” – co oznacza, że dźwięk nie traci nic ze swojej oryginalnej jakości w procesie dotarcia do głośników.

Co najlepsze — Wi-Fi czy Bluetooth?

Bluetooth czy wifi dla urządzeń audio? Wybór jest dość jasny, jeśli chodzi o Wi-Fi lub Bluetooth.
Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości, wybierz Wi-Fi. Jeśli chcesz tanio i łatwo, wybierz Bluetooth.

Mówiąc najprościej, dużym wyróżnikiem jest to, że Bluetooth nie jest w stanie zapewnić takiego samego poziomu jakości jak Wi-Fi. Nigdy nie będzie w stanie, ponieważ jest to technologia zaprojektowana do czegoś innego — można ją przyrównać do wylewania większej ilości wody do zlewu i oczekiwania, że spłynie tak samo szybko, mimo że rura pozostaje tego samego rozmiaru. Nieuchronnie istnieje tylko pewna ilość, która może spaść, dopóki nie nastąpi jakiś wyciek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *