Sposób na hobby, pogodzenie go z pracą

Hobby czy praca? Co myślisz, gdy słyszysz to pytanie?

Moje hobby to moja praca. To jest moja praca. Moja pasja. Moja kariera. Rzecz, którą robię od 20 lat i nie wiem, co innego mógłbym zrobić ze swoim życiem. Niezależnie od tego, czy jest to szycie ubrań, granie muzyki, czy pisanie kodu, kiedy kochasz to, co robisz i jesteś w tym dobry, okazuje się, że robisz to cały czas – w każdej minucie swojego wolnego czasu. Twoje hobby staje się twoją pracą, staje się twoim życiem.

Dla niektórych ludzi pomysł na hobby jest relaksujący i zabawny. Dla innych jest to przykry obowiązek. Ale niezależnie od tego, czy sprawia Ci to przyjemność, czy nie, posiadanie zainteresowań jest prawdopodobnie równie ważne jak praca i obowiązki rodzinne.

Próbowanie czegoś nowego może pomóc Ci nauczyć się radzić sobie z niepewnością, przekraczać narzucone sobie granice i rozwijać się jako osoba. I choć zajęcie jest często postrzegane jako sposób na odwrócenie uwagi od poważniejszych zajęć, może ono sprawić, że będziesz bardziej produktywny w swojej codziennej pracy.

Pomyśl o pasj w ten sposób: Jeśli chodzi o sukces w każdym przedsięwzięciu, są dwie rzeczy, które mają znaczenie: czas i wysiłek. Możesz włożyć w coś mnóstwo czasu i niewiele z tego wyciągnąć, jeśli nie podejmujesz wysiłku lub jeśli nie wkładasz w to odpowiedniego rodzaju wysiłku – lub możesz poświęcić bardzo mało czasu na coś i uzyskać duże rezultaty, jeśli zastosujesz właściwe podejście.

Niezależnie od sytuacji, znalezienie zajęcia, które jest wciągające, stanowi wyzwanie i sprawia przyjemność, może pomóc w zapewnieniu, że Twoje wysiłki zostaną dobrze spożytkowane, nawet jeśli Twój wolny czas jest ograniczony.

Jeśli kochasz swoją pasję i jest to coś, co możesz przekształcić w biznes, myślę, że to świetnie.

Będziesz musiał zdecydować, czy warto poświęcić czas, aby to zrobić. Jeśli spędzasz 10 godzin tygodniowo robiąc coś i dostajesz wynagrodzenie w wysokości 10 dolarów za godzinę, to zarabiasz tylko 100 dolarów tygodniowo. To nie jest w stanie utrzymać ciebie i twojej rodziny.

Pamiętaj też, że nawet jeśli Twoje zajęcie jest opłacalne, nie będzie to trwało wiecznie. Może będziesz w stanie kontynuować to do końca życia, ale może nie. Więc nie rzucaj jeszcze pracy, ale trzymaj tę opcję otwartą.

Niektórzy ludzie kochają swoją pracę, inni nie mogą jej znieść.

Niektórzy ludzie pasjonują się swoimi zainteresowaniami, inni nie widzą w tym sensu. Dla jednych motywacją są pieniądze i status, dla innych znaczenie i spełnienie.

Te rozważania na temat pracy i wypoczynku ujawniają coś ważnego na temat szczęścia: Zależy ono od tego, jak wiele jesteś gotów dla niego poświęcić. Nie jest tak trudno wyobrazić sobie zdobycie pracy, którą się lubi (pamiętaj, że jest ich mnóstwo), znalezienie zajęcia, które się kocha, a które jednocześnie pozwala płacić rachunki lub połączenie pracy, której się nie znosi, z pasją, którą się kocha, aby obie te rzeczy uczynić jeszcze lepszymi.

Problem w tym, że wielu ludzi nie jest skłonnych do takich poświęceń i ciężkiej pracy. Wolą po prostu rzucić pracę i żyć z oszczędności, aż nie będą mieli już żadnych oszczędności. Jasne, niektórzy z nich mogą być szczęśliwsi niż byli w starej pracy – ale wielu nie będzie. A ci, którzy nie znajdą alternatywnych źródeł sensu w swoim życiu, prawdopodobnie i tak będą nieszczęśliwi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *